'Een vorm van erkenning'
De NVO werkt aan nieuwe beroepscompetenti eprofi elen voor de basis-orthopedagoog en orthopedagoog-generalist. Marlijn Snoeij-de Vries, beleidsmedewerker Jeugd en Kwaliteit bij de NVO, en zelfstandig onderwijsadviseur Rixt Koen leggen uit waarom dit hard nodig is.
Voor jongeren kan het prettig zijn om ondersteuning te krijgen van iemand die vergelijkbare gebeurtenissen heeft meegemaakt. De afgelopen jaren worden in dat kader steeds vaker ervaringsdeskundigen ingezet. Deze groei kent vooralsnog geen stop, wat vooral te verklaren is doordat ervaringskennis, naast praktijkkennis en wetenschappelijke kennis, steeds meer op waarde wordt geschat. Maar wat zijn de mogelijkheden en de beperkingen van deze vorm van ondersteuning?
Digitalisering maakt steeds meer mogelijk, zowel wat betreft behandelingen en zorgprocessen als het nog beter verzamelen van data en het analyseren en interpreteren van die data. In de jeugdzorg is het van groot belang het bewustzijn hierover te vergroten. Digitalisering heeft voordelen, maar brengt ook uitdagingen en risico’s met zich mee. Omdat deze ontwikkeling onomkeerbaar is, vergt het een proactieve houding van de jeugdsector om op een constructieve manier met de uitdagingen en risico’s ervan om te gaan. Dit artikel beschrijft de ontwikkelingen op het gebied van digitalisering en gaat in op de mogelijkheden en beperkingen ervan.
In dit artikel vragen we aandacht voor de toename van stress bij kinderen en hoe dat zal leiden tot steeds meer gezondheidsproblemen wanneer we niet ingrijpen. We leggen uit hoe stress gezond blijft en bijdraagt aan een gezonde groei en ontwikkeling, leggen uit wat we verstaan onder Early Life Stress en presenteren aangrijpingspunten voor preventie van Early Life Stress. Wij presenteren het Allostatische Belasting Model (ABM), een conceptuele ‘kapstok’ die kan worden gebruikt om de wetenschappelijke kennis toe te passen in de praktijk.
Nederland kende de afgelopen jaren een forse toestroom van vluchtelingen. Een groot deel van de statushouders in ons land is jonger dan 18 jaar. Minderjarige vluchtelingen vormen een kwetsbare groep met een verhoogd risico op allerlei (gezondheids)problemen. In dit artikel brengen we drie praktijken in beeld waarin de JGZ samenwerkt met o.a. onderwijs, peuterspeelzalen en lokale teams om minderjarige vluchtelingen eerder in beeld te krijgen en passende ondersteuning te bieden.
Het gesprek over gewicht en leefstijlverandering goed kunnen voeren is belangrijk, omdat er steeds meer kinderen zijn met overgewicht of obesitas. Veel professionals, ouders en kinderen vinden dit lastig en gaan hierdoor het gesprek niet aan of beëindigen het gesprek vroegtijdig. Dit artikel beschrijft de verschillende barrières die zorgprofessionals ervaren in gesprekken over gewicht en leefstijl. Bovendien komt aan bod op welke manier stigma’s en woordkeuze effect hebben op ouders en kinderen. Aan het einde van het artikel worden verschillende tips beschreven.