Ouders van kinderen met een beperking of chronische aandoening krijgen vaak te maken met gevoelens van verlies, maar professionals hebben daar nog weinig oog voor. Ontwikkelingspsycholoog en onderzoeker Edith Raap pleit ervoor om in de begeleiding van gezinnen expliciet aandacht te hebben voor levend verlies. Zij onderzoekt de komende jaren wat levend verlies voor ouders inhoudt en hoe professionals ouders hierin kunnen steunen.
Kijk goed naar wat de verwachte opbrengst voor een jongere moet zijn Om jongeren met een zwakke leesvaardigheid te ondersteunen bij het leesproces, zijn verschillende ICT hulpmiddelen beschikbaar. Jongeren kunnen gebruikmaken van tekst-naar-spraakprogramma’s en software. Ze kunnen teksten beluisteren tijdens het lezen, zodat ze alle aandacht op de betekenis van de tekst kunnen richten. De kwaliteit van zulke hulpmiddelen is in de loop der jaren steeds toegenomen, maar toch worden de mogelijkheden niet altijd benut in het onderwijs. Om zicht te krijgen op de effectiviteit van ICT-ondersteuning, is in opdracht van het Nationaal Kwaliteitsinstituut Dyslexie en Dyslexie Centraal een literatuurstudie uitgevoerd.
Verklaringen en effecten van de toename van kortdurende machtigingen gesloten jeugdhulp Een verblijf in de JeugdzorgPlus is een ingrijpende en kostbare maatregel; er wordt dan ook gestreefd naar zo min mogelijk en zo kort mogelijke gesloten plaatsingen. Om dit te bewerkstelligen worden de laatste jaren meer kortdurende machtigingen afgegeven. In dit onderzoek naar de duur van de machtigingen in de JeugdzorgPlus is informatie opgehaald bij kinderrechters, professionals en jongeren. Hieruit bleek dat korte machtigingen vaak verlengd worden, en dat verlengingen nadelige gevolgen hebben voor de voortgang van de behandeling en zorgen voor stress en valse hoop bij jongeren. Ook komt het voor dat korte machtigingen worden afgegeven vanwege een tekort aan passende alternatieven en vervolgplekken. Het onderzoek levert relevante aanbevelingen op voor de hulpverleningspraktijk.
De effectiviteit en toepassing van emotieregulerende improvisatorische muziektherapie Veel jongeren krijgen te maken met een depressie of depressieve klachten. Depressieve klachten kunnen aangewakkerd worden door problemen met het reguleren van emoties. Muziektherapie maakt gebruik van muziek om emotieregulatie en depressieve klachten positief te beïnvloeden. Hoewel deze vorm van therapie al tientallen jaren wordt toegepast, is het effect ervan nog niet grondig onderzocht. Dit artikel beschrijft de resultaten van een promotieonderzoek naar de effectiviteit van muziektherapie bij depressie en de ontwikkeling van Emotieregulerende improvisatorische muziektherapie (EIMT), de eerste ervaringen ermee en de resultaten ervan.
De effectiviteit van STORM onder real-life omstandigheden Depressie onder jongeren is wereldwijd een zorgelijk probleem. Vroegtijdige signalering en onderkenning van de problematiek en het aanbieden van effectieve preventie is daarom belangrijk. Om depressiepreventie duurzaam aan te bieden werd STORM ontwikkeld. Deze preventieve aanpak is geïmplementeerd binnen de schoolomgeving waarbij gebruikgemaakt is van regionale netwerksamenwerking van zorg- en onderwijsprofessionals.